Hoppa till sidans innehåll

Dag 7 – så tävlar svenskarna

14 SEP 2016 03:05
Helene Ripa kliver in i Paralympics. Här följer en sammanställning av hur svenskarnas dag ser ut. Alla klockslag är lokala, alltså fem timmar bakom svensk tid.
  • Uppdaterad: 14 SEP 2016 03:46

Cycling Road 08.00-11.30
Women's Time Trial - H4-5 - race 9
Jessica Enfot

Cycling Road 08.00-11.30
Men's Time Trial - H2 - race 10
Anders Bäckman

Shooting 09.30-10.20
R6 - Mixed - 50m Rifle Prone Qualification
Jonas Jacobsson, Martin Häll, Lotta Helsinger

Canoe 09.40-09.50
Women's kayak single - KL3 200m heats 1&2
Helene Ripa

Athletics 10.17-10.33
Women's 5000m - T54 Round 1 heat 1 & 2
Gunilla Wallengren

Swimming 10.05-10.09
Women's 100m Breaststroke SB14 heats
Pernilla Lindberg

Canoe 10.43-10.50
Women's kayak single - KL3 200m semifinals
ev Helene Ripa

Shooting 11.45-12.15
R6 - Mixed - 50m Rifle Prone Final
ev Jonas Jacobsson, Martin Häll, Lotta Helsinger

Boccia 13.15-14.30
Mixed Individual - BC3 Seeding Matches
Maria Bjurström vs Leme (BRA) - Court 2

Shooting 12.00-13.30
P4 - Mixed - 50m Pistol Qualification
Joakim Norberg, Håkan Sköld

Athletics 12.13-12.15
Men's 100m - T12 Semi-Finals 1, 2 & 3 
Tobias Jonsson

Cycling Road 12.20-12.25
Women's Time Trial - H4-5 Victory Ceremony
ev Jessica Enfot

Cycling Road 12.25-12.30
Men's Time Trial - H2 Victory Ceremony
ev Anders Bäckman

Shooting 12.30-12.45
R6 - Mixed - 50m Rifle Prone Victory Ceremony
ev Jonas Jacobsson, Martin Häll, Lotta Helsinger

Table Tennis 13.00-14.30
Men's Team Quarterfinals - SM3
Alex Öhgren/Victor Sjöqvist vs GERMANY - Table 1

Sailing 13.10-14.10
2.4mR Race 5
Fia Fjelddahl

Cycling Road 13.30-16.00
Men's Time Trial - C3 - race 15
Henrik Marvig

Cycling Road 13.30-16.00
Men's Time Trial - T1-2 - race 17
Rickard Nilsson

Sailing 14.40-15.40
2.4mR Race 6
Fia Fjelddahl

Shooting 14.45-15.15
P4 - Mixed - 50m Pistol Final
ev Joakim Norberg, Håkan Sköld

Shooting 15.30-15.45
P4 - Mixed - 50m Pistol Victory Ceremony
ev Joakim Norberg, Håkan Sköld

Wheelchair Rugby 16.00-17.30
Preliminaries match 3 - SWE-Japan
Laget

Cycling Road 16.25-16.30
Men's Time Trial - C3 Victory Ceremony
ev Henrik Marvig

Cycling Road 16.35-16.40
Men's Time Trial - T1-2 Victory Ceremony
ev Rickard Nilsson

Table Tennis 18.00-19.30
Men's Team Quarterfinals - SM6-8
Emil Andersson/Linus Karlsson vs winner of SVK/CHI - Table 6

Swimming 18.13-18.20
Women's 100m Breaststroke SB14 final
ev Pernilla Lindberg

Table Tennis 19.30-21.00
Women's Team Quarterfinals SF4-5 
Anna-Carin Ahlqvist/Ingela Lundbäck vs winner of JOR/MEX - Table 7

Swimming 19.51-19.59

 Women's 100m Breaststroke SB14 Victory Ceremony

 ev Pernilla Lindberg

 

Skribent: Elias Håkansson
Epost: Adressen Gömd

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG
Toyota

Sponsorer

Jysk
Lions

Officiella leverantörer

hemma
GrandTravelGroup
Vinge

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Svenska Parasportförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link