Hoppa till sidans innehåll

Dag 6 – så tävlar svenskarna

13 SEP 2016 03:54
Ska Maja Reichard kröna sitt Paralympics med en guldmedalj? Här följer en sammanställning av hur svenskarnas dag ser ut. Alla klockslag är lokala, alltså fem timmar bakom svensk tid.
  • Skapad: 13 SEP 2016 03:54

Shooting 08.30-11.15
R8 - Women's - 50m Rifle 3 Positions Qualification
Lotta Helsinger 

Swimming 09.30-09.46
Men's 400m Freestyle S6 heats
Karl Forsman

Swimming 10.37
Women's 100m Freestyle S10 heats
Lina Watz

Swimming 10.33
Men's 100m Freestyle S10 heats
Ludvig Nyrén

Swimming 11.42
Men's 50m Freesyle S3 heats
Mikael Fredriksson

Wheelchair Tennis 12.00
Men's Singles Quarterfinals
Stefan Olsson vs Hewett A ((GBR) - Court 7

Shooting 12.30-13.30
R8 - Women's - 50m Rifle 3 Positions Final
ev Lotta Helsinger 

Shooting 13.00-14.00
R5 - Mixed - 10m Air Rifle Prone Qualification
Philip Jönsson, Ellinor Axelsson-Vaughn

Sailing 13.15-14.15
2.4mR Race 3
Fia Fjelddahl

Shooting 13.45-14.00
R8 - Women's - 50m Rifle 3 Positions Victory Ceremony
ev Lotta Helsinger 

Equestrian 16.33
Individual Championship Test - Grade III
Louise Etzner Jakobsson

Goalball Men 14.15-15.15
Men's preliminaries 
SWE Men vs Canada

Sailing 14.45-15.45
2.4mR Race 4
Fia Fjelddahl

Shooting 15.15-15.45
R5 - Mixed - 10m Air Rifle Prone Final
ev Philip Jönsson, Ellinor Axelsson-Vaughn

Shooting 16.00-16.15
R5 - Mixed - 10m Air Rifle Prone Victory Ceremony
ev Philip Jönsson, Ellinor Axelsson-Vaughn

Equestrian 17.00-17.15
Individual Championship Test - Grade III - Victory Ceremony
ev Louise Etzner Jakobsson

Boccia 17.00-18.15
Mixed Individual - BC3 Seeding Matches
Maria Bjurström vs TOH (SIG) - Court 6

Swimming 17.30-17.41
Men's 400m Freestyle S6 final
ev Karl Forsman

Swimming 18.10-18.17
Men's 100m Freestyle S10 final
ev Ludvig Nyrén

Athletics 18.14-18.21
Women's 1500m - T54 Final
Gunilla Wallengren

Swimming 18.16-18.24
Women's 100m Freestyle S10 final
ev Lina Watz

Swimming 18.24-18.32
Men's 400m Freestyle S6 Victory Ceremony
ev Karl Forsman

Swimming 18.45-18.53
Women's 100m Breaststroke SB11 Direktfinal
Maja Reichard

Athletics 19.19-19.26
Women's 1500m - T54 Victory Ceremony
ev Gunilla Wallengren

Swimming 19.33-19.41
Men's 100m Freestyle S10 Victory Ceremony
ev Ludvig Nyrén

Swimming 19.41-19.49
Women's 100m Freestyle S10 Victory Ceremony
ev Lina Watz

Swimming 20.09-20.17
Women's 100m Breaststroke SB11 Victory Ceremony
ev Maja Reichard

Swimming 20.15
Men's 50m Freesyle S3 final
ev Mikael Fredriksson

Swimming 21.15-21.23
Men's 50m Freesyle S3 Victory Ceremony
ev Mikael Fredriksson

Skribent: Elias Håkansson
Epost: Adressen Gömd

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG
Toyota

Sponsorer

Jysk
Lions

Officiella leverantörer

hemma
GrandTravelGroup
Vinge

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Svenska Parasportförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link