Hoppa till sidans innehåll

Dag 3 – så tävlar svenskarna

10 SEP 2016 03:27
Första medaljen är hemma. Ska det blir fler under dag tre? Här följer en sammanställning av hur svenskarnas dag ser ut. Alla klockslag är lokala, alltså fem timmar bakom svensk tid.
  • Uppdaterad: 10 SEP 2016 15:38

Shooting 09.30-10.20
R3 - Mixed - 10m Air Rifle Prone Qualification – Jonas Jacobsson, Martin Häll 

Swimming Session SW05 10.19
Men's 50m Backstroke S3 heats – Mikael Fredriksson

Athletics 10.51
Men's Long Jump - T12 Final – Per Jonsson och Tobias Jonsson

Swimming 11.15
Women's 100m Backstroke S10 heats – Lina Watz

Shooting 11.45-12.15
R3 - Mixed - 10m Air Rifle Prone Final – ev Jonas Jacobsson, Martin Häll

Shooting 12.15-13.30
R4 - Mixed - 10m Air Rifle Standing Qualification – Philip Jönsson, Ellinor Axelsson-Vaughn

Table Tennis 12.20-13.00
Men's Singles - Qualification - SM3 – Alex Öhgren vs Guertler J (GER)

Shooting 12.30-12.45
Mixed - 10m Air Rifle Prone Victory Ceremony – ev Jonas Jacobsson, Martin Häll

Athletics 12.53-13.00
Men's Long Jump - T12 Victory Ceremony – ev Per Jonsson och Tobias Jonsson

Shooting 14.45-15.15
R4 - Mixed - 10m Air Rifle Standing Final – ev Philip Jönsson, Ellinor Axelsson-Vaughn

Archery 15.00-18.00
Ranking Round – Women's Individual Compound Open – Zandra Reppe

Shooting 15.30-15.45
Mixed - 10m Air Rifle Standing Victory Ceremony – ev Philip Jönsson, Ellinor Axelsson-Vaughn

Table Tennis 16.00-16.45
Men's and Women's Singles - Qualification - SF3 - SM8 – Linus Karlsson vs Bouvais T. (FRA)

Table Tennis 16.00-16.45
Men's and Women's Singles - Qualification - SF3 - SM8 – Emil Andersson vs Zborai G (HUN) - Table 8

Table Tennis 16.45-17.30
Women's Singles Quarterfinals - SF5 – Ingela Lundbäck vs Abuawad K (JOR)

Athletics 17.45-18.45
Men's Shot Put - F20 Final – Jeffrey Ige

Wheelchair Tennis 18.00-22.00
Men's Doubles First Round – ev Stefan Olsson, Dan Wallin

Swimming 19.31
Men's 50m Backstroke S3 final – ev Mikael Fredriksson

Athletics 19.28-19.36
Men's Shot Put - F20 Victory Ceremony – ev Jeffrey Ige

Swimming 19.31-19.37
Women's 100m Backstroke S10 final – ev Lina Watz

Swimming 19.38
Men's 50m Backstroke S3 Victory Ceremony – ev Mikael Fredriksson

Table Tennis 19.45-20.30
Men's Singles Quarterfinals - SM3 – ev Alex Öhgren

Table Tennis 20.30-21.15
Men's Singles Quarterfinals - SM8 – ev Emil Andersson

Table Tennis 20.30-21.15
Men's Singles Quarterfinals - SM8 – ev , Linus Karlsson

Swimming20.50-20.58
Women's 100m Backstroke S10 Victory Ceremony – ev Lina Watz

Skribent: Elias Håkansson
Epost: Adressen Gömd

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG
Toyota

Sponsorer

Jysk
SKF
Lions

Officiella leverantörer

hemma
GrandTravelGroup
Vinge

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Svenska Parasportförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link