Hoppa till sidans innehåll

Dag 2 – så tävlar svenskarna

08 SEP 2016 21:37
Dags för dag två i Rio och Paralympics. Här följer en sammanställning av hur svenskarnas dag ser ut. Alla klockslag är lokala, alltså fem timmar bakom svensk tid.
  • Uppdaterad: 09 SEP 2016 05:00

(Sport, tid, tävlingsform, idrottare)

Judo 10.00-12.30
Women's -63 kg Quarterfinal Pool B
Nicolina Pernheim vs Songlee JIN (KOR) Mat 2.  

Judo 10.00-12.30
Women's -63 kg Semi finals (if winner of quarterfinal)  
Nicolina Pernheim vs Dalidaivis Rodriguez (KUB) Mat 1 

Judo 10.00-12.30
Women's -63 kg Repechage (if loser of quarterfinal)
Nicolina Pernheim vs ?? Mat 2 

Swimming 10.22-10.27
Women's 50m Freestyle S10 heats
Lina Watz

Swimming 10.37-10.47
Women's 100m Backstroke S11 heats
Maja Reichard 

Wheelchair Tennis 11.00-21.00
Men's Singles First Round
Dan Wallin vs Mike Denayer (BEL) - Game nr 4, court 8

Shooting 12.15-13.30
P1 Men's - 10m Air Pistol Qualifications
Joakim Norberg, Håkan Sköld

Table Tennis 13.00-13.40
Women's Singles - Qualification - SF5
Ingela Lundbäck vs Young-A Jung (KOR) - Table 7

Shooting 14.45-15.15
P1 - Men's - 10m Air Pistol Final
Ev. Joakim Norberg, Håkan Sköld

Shooting 15.30-15.45
P1 - Men's - 10m Air Pistol Victory Ceremony
Ev. Joakim Norberg, Håkan Sköld

Judo 16.30-16.55
Women's -63 kg Bronze Medal Contest A+B
Ev. Nicolina Pernheim

Judo 16.30-16.55
Women's -63 kg Gold Medal Contest
Ev. Nicolina Pernheim

Goal ball 17.30-18.30
Men's preliminaries
Sweden vs Algeria

Judo 17.35-17.45
Women's -63 kg Victory Ceremony
Ev. Nicolina Pernheim

Swimming 18.51-19.11
Women's 50m Freestyle S10 final
Ev. Lina Watz

Swimming 19.19-19.41
Women's 100m Backstroke S11 final
Ev. Maja Reichard

Table Tennis 20.00-20.40
Men's Singles - Qualification - SM3
Victor Sjöqvistvs Xiang Zhai (CHN) - Table 7

Table Tennis 20.00-20.40
Men's Singles - Qualification - SM8
Linus Karlsson vs Luiz Filipe Guarnieri Manara (BRA) - Table 8

Swimming 20.17-20.25
Women's 50m Freestyle S10 Victory Ceremony
Ev. Lina Watz

Table Tennis 20.40-21.20
Women's Singles - Qualification - SF5
Ingela Lundbäck vs Mere Roden (FIJ) - Table 7

Swimming 20.47-20.55: 
Women's 100m Backstroke S11 Victory Ceremony
Ev. Maja Reichard

Skribent: Elias Håkansson
Epost: Adressen Gömd

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG
Toyota

Sponsorer

Jysk
Lions

Officiella leverantörer

hemma
GrandTravelGroup
Vinge

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Svenska Parasportförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link