Hoppa till sidans innehåll

Dag 1 – så tävlar svenskarna

08 SEP 2016 05:15
Torsdagen den 8 september är den första tävlingsdagen under Paralympics i Rio. Här följer en sammanställning av hur svenskarnas dag ser ut. Alla klockslag är lokala, alltså fem timmar bakom svensk tid.
  • Uppdaterad: 08 SEP 2016 14:10

(Sport, tid, tävlingsform, idrottare)

Shooting

08.30-09.20

R2 - Women's - 10m Air Rifle Standing Qualification

Lotta Helsinger

Goalball Men

09.00-10.00

Men's preliminaries

SWE Men vs Brasil

Table Tennis

09.40-10.20

Men's Singles - Qualification - SM3

Alex Öhgren vs Ahmed Koleosho(NIG) - Table 1

Table Tennis

09.40-10.20

Men's Singles - Qualification - SM3

Victor Sjöqvist vs Welder Knaf (BRA) - Table 7

Table Tennis

09.40-10.20

Men's Singles - Qualification - SM8

Emil Andersson vs Marcin Skrzynecki (POL) - Table 2

Table Tennis

10.20-11.00

Women's Singles - Qualification - SF3

Anna-Carin Ahlqvist vs Maria Sigala Lopez (ESP) - Table 1

Shooting

10.30-11.00

R2 - Women's - 10m Air Rifle Standing Final

ev Lotta Helsinger

Swimming

11.02-11.10

Women's 100m Backstroke S14 heats

Pernilla Lindberg

Shooting

11.15-11.30

R2 - Women's - 10m Air Rifle Standing Victory Ceremony

ev Lotta Helsinger

Swimming

11.20-11.31

Women's 100m Butterfly S13 heats

Maja Reichard

Shooting

12.00-13.15

R1 - Men's - 10m Air Rifle Standing Qualifications

Jonas Jacobsson, Martin Häll, Håkan Gustafsson

Shooting

14.30-15.00

R1 - Men's - 10m Air Rifle Standing Final

ev Jonas Jacobsson, Martin Häll, Håkan Gustafsson

Shooting

15.15-15.30

R1 - Men's - 10m Air Rifle Standing Victory Ceremony

ev Jonas Jacobsson, Martin Häll, Håkan Gustafsson

Table Tennis

18.00-18.40

Women's Singles - Qualification - SF3

Anna-Carin Ahlqvist vs Sara Head (GBR) - Table 5

Swimming

19.11-19.18

Women's 100m Backstroke S14 final

ev Pernilla Lindberg

Swimming

19.39-19.45

Women's 100m Butterfly S13 final

ev Maja Reichard

Table Tennis

20.00-20.40

Men's Singles - Qualification - SM3 - SM8

Alex Öhgren vs Vasyl Petruniv (UKR) - Table 1

Table Tennis

20.00-20.40

Men's Singles - Qualification - SM3 - SM8

Emil Andersson vs Ross Wilson (GBR) - Table 6

Table Tennis

20.00-20.40

Men's Singles - Qualification - SM3 - SM8

Linus Karlsson vs Andras Csonka (HUN) - Table 8

Swimming

20.25-20.32

Women's 100m Backstroke S14 Victory Ceremony

ev Pernilla Lindberg

Swimming

20.53-21.00

Women's 100m Butterfly S13 Victory Ceremony

ev Maja Reichard

Skribent: Niclas Norlindh
Epost: Adressen Gömd

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG
Toyota

Sponsorer

Jysk
SKF
Lions

Officiella leverantörer

hemma
GrandTravelGroup
Vinge

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Svenska Parasportförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link