Hoppa till sidans innehåll

Dag 8 – så tävlar svenskarna

15 SEP 2016 02:44
Det kan bli medaljregn för svensk del under torsdagen. Här följer en sammanställning av hur svenskarnas dag ser ut. Alla klockslag är lokala, alltså fem timmar bakom svensk tid.
  • Skapad: 15 SEP 2016 02:44

Cycling Road 09.35-11.30
Men's Road Race - H2 - race 2
Anders Bäckman

Canoe 09.52-10.00
Women's kayak single - KL3 200m Finals
ev Helene Ripa

Swimming 10.00-10.14
Men's 400m Freestyle S10 heats
Ludvig Nyrén

Boccia 10.00-11.30
Mixed Individual - BC3 Quarterfinals
Maria Bjurström vs  - Carlos Jose Macedo (POR)

Swimming 10.14-10.29
Women's 400m Freestyle S10 heats
Lina Watz

Canoe 10.28-10.38
Women's kayak single - KL3 200m Victory Ceremony
ev Helene Ripa

Swimming 10.29-10.45
Men's 200m Freestyle S3 heats
Mikael Fredriksson

Wheelchair Rugby 10.30-12.00
Prel match 5 - SWE-USA

Swimming 11.09-11.18
Women's 100m Freestyle S11 heats
Maja Reichard

Cycling Road 11.35-11.40
Men's Road Race - H2 Victory Ceremony
ev Anders Bäckman

Cycling Road 12.15-14.15
Women's Road Race - H5 - race 3
Jessica Enfot

Equestrian 13.57
Individual Championship Test - Grade Ia
Anita Johnsson

Sailing 13.10-14.10
2.4mR Race 7
Fia Fjelddahl

Table Tennis 14.00
Men's Team Semifinals - TM6-8
Emil Andersson/Linus Karlsson vs Shuai Zaho/Chaoqun (CHN)

Sailing 14.40-15.40
2.4mR Race 8
Fia Fjelddahl

Boccia 16.00-17.30
Mixed Individual - BC3 Semifinals
ev Maria Bjurström vs ?? - Court 4 lr 5

Cycling Road 16.10-16.15
Women's Road Race - H5 Victory Ceremony
ev Jessica Enfot

Equestrian 17.20-17.35
Individual Championship Test - Grade Ia - victory ceremony
ev Anita Johnsson

Athletics 17.30-17.45
Women's 5000m - T54 Final
ev Gunilla Wallengren

Table Tennis 17.30
Women's Team Semifinals - TF4-5
Anna-Carin Ahlqvist/Ingela Lundbäck vs Nada Matic/Borislava Peric-Rankovic 

Swimming 17.58-18.08
Men's 400m Freestyle S10 final
ev Ludvig Nyrén

Swimming 18.08-18.18
Women's 400m Freestyle S10 final
ev Lina Watz

Athletics 18.10-18.16
Men's 100m - T12 Final
ev Tobias jonsson

Athletics 18.25-18-33
Women's 5000m - T54 Victory Ceremony
ev Gunilla Wallengren

Goalball 18.30
Semifinal Sweden – Lithuania 

Swimming 18.34-18.45
Men's 200m Freestyle S3 final
ev Mikael Fredriksson

Athletics 19.08-19.15
Men's 100m - T12 Victory Ceremony
ev Tobias Jonsson

Swimming 19.20-19.28
Women's 100m Freestyle S11 final
ev Maja Reichard

Swimming 19.28-19.36
Men's 400m Freestyle S10 Victory Ceremony
ev Ludvig Nyrén

Swimming 19.36-19.44
Women's 400m Freestyle S10 Victory Ceremony
ev Lina Watz

Swimming 20.09-20.17
Men's 200m Freestyle S3 Victory Ceremony
ev Mikael Fredriksson

Swimming 20.44-20-52
Women's 100m Freestyle S11 Victory Ceremony
ev Maja Reichard

Skribent: Elias Håkansson
E-post: Adressen Gömd

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG
Toyota

Sponsorer

Jysk
Lions

Officiella leverantörer

hemma
GrandTravelGroup
Vinge

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Svenska Parasportförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link