Hoppa till sidans innehåll

Sveriges trupp till Rio presenterad

13 JUL 2016 13:30
Den svenska truppen till Paralympics i Rio är spikad. Totalt 54 aktiva får chansen att representera Sverige under världens tredje största idrottstävling som arrangeras den 7-18 september.
  • Skapad: 13 JUL 2016 13:30

– Det är en stark trupp med en bra blandning. Paralympier med hög kompetens och mycket rutin varvas med riktigt hungriga debutanter. Alla med en hög internationell konkurrenskraft och stor vilja att prestera som bäst när det gäller som mest, säger Ines Lopes, idrottsansvarig för den svenska truppen.

Sveriges Paralympiska Kommitté har tidigare haft fyra förhandsuttagningar vilket inneburit att 33 individer tagits ut. Vid dagens slutliga uttagning presenteras namnen i de två lag som tidigare fått grönt ljus, dvs sex spelare i goalball och 12 spelare i rugby, dessutom tas Zandra Reppe ut i bågskytte, Tobias Jonsson i friidrott samt Dan Wallin i rullstolstennis

 

Paralympics i Rio pågår mellan den 7 och 18 september, och det är första gången Brasilien står som värd för Paralympics.

Här är hela truppen:

      Klass/Tävling Övrig info
  Boccia      
1 Maria  Bjurström BC3  
  Anki  Bjurström   Competition Partner
  Bordtennis      
2 Anna-Carin Ahlqvist Ind 3/Lag 5  
3 Ingela  Lundbäck Ind 5/Lag 5  
4 Alexander Öhgren Ind och Lag 3  
5 Viktor Sjöqvist Ind och Lag 3  
6 Emil  Andersson Ind och Lag 8  
7 Linus  Karlsson Ind och Lag 8  
  Bågskytte      
8 Zandra Reppe Ind Comp/Mixed  
  Cykel      
9 Anders  Bäckman MH2 Linje/Tempo/Stafett  
10 Peter  Malmberg MH4 Linje/Tempo/Stafett  
11 Jessica  Enfot WH5 Linje/Tempo/Stafett  
12 Rickard Nilsson MT1 Linje/Tempo  
  Friidrott      
13 Viktoria Karlsson T11 Längd ev 200  
  Luis Ariza Gomez T11 Längd ev 200 Competition Partner
14 Gunilla Wallengren T54 800/1500/5000  
15 Per  Jonsson T12 Längd/100  
16 Jeffrey Ige F20 Kula  
17 Tobias Jonsson T12 Längd/100  
  Goalball      
18 Fatmir Seremeti    
19 Jimmy Björkstrand    
20 Stefan  Gahne    
21 Peter Weichel    
22 Nils Posse    
23 Mikael Åkerberg    
  Judo      
24 Nicolina Pernheim 63kg  
  Kanot      
25 Helene Ripa KL3 200m  
  Ridsport      
26 Louise Etzner Jacobsson Grad3 Ind/Freestyle  
  Rugby      
27 Glenn Adaszak 0,5  
28 Rickard Löfgren 0,5  
29 Claes Bertilsson 0,5  
30 Stefan Jansson 1  
31 Lars  Varnerud 1,5  
32 Roger Lindberg 2  
33 Mikael Norlin 2,5  
34 Tomas Hjert 2,5  
35 Andreas Collin 2,5  
36 Thomas Eriksson 2,5  
37 Loa Rissmar 3  
38 Tobias Sandberg 3,5  
  Segling      
39 Fia Fjelddahl 2.4mR  
  Simning      
40 Lina  Watz S10  
41 Maja Reichard S11/SB11/SM11  
42 Pernilla Lindberg S14/SB14/SM14  
43 Mikael  Fredriksson S3/SM3  
44 Karl Forsman SB5  
45 Ludvig Nyrén S10  
  Sportskytte      
46 Ellinor Axelsson-Vaughn SH2 R4/R5  
47 Philip Jönsson SH2 R4/R5  
48 Lotta Helsinger SH1 R2/R6/R8  
49 Håkan Gustafsson SH1 R1/R7  
50 Jonas  Jacobsson SH1 R1/R3/R6/R7  
51 Martin Häll SH1 R1/R3/R6/R7  
52 Joackim Norberg SH1 P1/P3/P4  
  Tennis      
53 Stefan Olsson Singel/Dubbel  
54 Dan Wallin Singel/Dubbel  
   
 
Skribent: Henrik Hjelmberg
E-post: Adressen Gömd

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ATG
Toyota

Sponsorer

Jysk
Lions

Officiella leverantörer

hemma
GrandTravelGroup
Vinge

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Svenska Parasportförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
E-post: This is a mailto link