Hoppa till sidans innehåll

Så sänds tävlingarna i Paralympics

2018-02-28 11:52
Så kommer sändningstiderna under Paralympics i Sydkoreanska Pyeongchang att se ut.
  • Uppdaterad: 2018-02-28 11:52

Från och med fredag den 9/3 sänder SVT Paralympics från Pyeongchang. Här kommer samtliga sändningstider.

Fredag 9/3

12.00-13.50: Invigning, SVT1

21.40-22.10: Magasin, SVT2

Programledare: Maria Wallberg

Studiogäst: Aron Andersson

Lördag 10/3

01.30-09.15 SVT1

09.15-14.00 SVT2

17.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play

01.30-04.45: Alpint, störtlopp

02.00-03.35: Skidskytte, sittande dam 6 km + herr 7,5 km

03.45-07.00: Skidskytte, synskadade dam 6 km + herr 7,5 km

04.00-06.00: Paraishockey, Norge-Italien

06.35-09.00: Curling, Norge-Storbritannien

07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Japan

11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Sverige

11.35-14.00: Curling, Sverige-Kina

Söndag 11/3

01.30-10.15 SVT1

11.30-14.00 SVT2

14.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play

01.30-05.15: Apint, super-g dam + herr alla klasser

02.00-03.00: Längdskidor, sittande herr 15 km

03.15-04.40: Längdskidor, sittande dam 12 km

04.00-06.00: Paraishockey, USA-Japan

06.35-09.00: Curling, Kanada-Sverige

07.30-09.30: Paraishockey, Korea-Tjeckien

11.00-13.00: Paraishockey, Kanada-Italien

11.35-14.00: Curling, USA-Sverige

Måndag 12/3

01.30-09.00 SVT2

09.10-13.00 SVT1

13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.35-04.00: Curling, Sverige-Slovakien

02.00-05.45: Längdskidor, stående/synskadade dam 15 km fristil + herr 20 km fristil

02.30-08.15: Snowboard cross dam + herr

06.35-09.00: Curling, Sverige-Storbritannien

07.30-09.35: Paraishockey, Kanada-Norge

11.00-13.00: Paraishockey, Italien-Sverige

Tisdag 13/3

01.30-09.10 SVT2

09.10-13.00 SVT1

13.00-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1 

22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.30-05.15:Alpint, superkomb super-g dam + herr alla klasser

01.35-04.00: Curling, Sverige-Norge

02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 10 km + herr 12,5 km

04.00-06.00: Paraishockey, USA-Korea

04.30-07.30: Skidskytte, stående/synskadade dam 10 km + herr 12,5 km

06.35-09.00: Curling, Sverige-Tyskland

07.00-09.15: Alpint, superkomb slalom dam + herr alla klasser

07.30-09.35: Paraishockey, Norge-Sverige

11.00-13.00: Paraishockey, Tjeckien-Japan

Onsdag 14/3

01.30-09.00 SVT2

09.10-10.20 SVT1

12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.30-04.35: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 1

01.35-04.00: Curling, Finland-Sverige

02.00-03.40: Längdskidor, sprintkval klassiskt dam + herr alla klasser

04.00-06.45: Längdskidor, sprintfinaler klassiskt dam + herr alla klasser

06.00-07.45: Alpint, slalom herrar alla klasser åk 2

08.00-10.00: Paraishockey playoff 5-8

11.35-14.00: Curling, Korea-Sverige

12.00-14.00: Paraishockey, playoff 5-8

Torsdag 15/3

01.30-09.00 SVT2

09.10-10.20 SVT1

12.55-17.00: Eftersändning/sammandrag, SVT1

22.10-22.40: Magasin, SVT2

SVT Play

01.30-03.00: Alpint, slalom damer alla klasser åk 1

04.00-06.00: Paraishockey, semifinal 1

04.30-05.45: Alpint, slalom damer alla klasser åk 2

06.35-09.00: Curling, NPA-Sverige

11.35-14.00: Curling, Sverige-Schweiz

12.00-14.00: Paraishockey, semifinal 2

Fredag 16/3

01.30-09.00 SVT2

09.10-12.05 SVT1

14.05-15.50: Eftersändning/sammandrag, SVT1

21.40-22.10: Magasin, SVT2

SVT Play

01.35-04.00: Curling, tiebreaker (kan utgå)

02.00-04.00: Skidskytte, sittande dam 12,5 km + herr 15 km

02.30-09.00: Snowboard, slalom dam + herr

04.00-08.00: Skidskytte, stående/synskadade dam 12,5 km + herr 15 km

08.00-10.00: Paraishockey, 7-8 plats

12.00-14.00: Paraishockey, 5-6 plats

Lördag 17/3

01.30-09.30 SVT1

09.30-10.45 SVT2 (kan utgå)

15.00-17.50: Eftersändning/sammandrag, SVT2 

SVT Play

01.30-04.00: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 1

01.35-04.00: Curling, bronsmatch

02.00-04.30: Längdskidor, stående/synskadade dam 7,5 km + herr 10 km

04.00-06.00: Paraishockey, bronsmatch

04.40-06.00: Längdskidor, sittande dam 5 km + herr 7,5 km

06.00-07.30: Alpint, storslalom dam + herr alla klasser åk 2

06.35-09.30: Curling, final

Söndag 18/3

01.30-09.30 SVT1

16.00-17.55: Eftersändning/sammandrag, SVT1

SVT Play

01.30-03.00: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 1

02.00-02.40: Längdskidor, mixed stafett 4x2,5 km alla klasser

03.00-04.05: Längdskidor, öppen stafett 4x2,5 km alla klasser

04.00-06.30: Paraishockey, final

04.30-05.30: Alpint, storslalom damer alla klasser åk 2

12.00-13.30 avslutning

Med reservation för ändringar är alla tider är inte bestämda. Meddelar SVT.

Skribent: Victor Grusell
Epost: Adressen Gömd

Sponsorer

Huvudsponsorer

folksam
ica
ATG

Sponsorer

adressandring
Jysk
KONE_webb
SKF
SKF

Officiella leverantörer

GrandTravelGroup

Andra kanaler

Facebook ch-twitter
Youtube Instagram

Postadress:
Svenska Parasportförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link